לבירור פיצויים, ניתן להתקשר:
03 686 8831
לייעוץ חינם ללא התחייבות, עבור הערכת שווי תביעתך, יש למלא פרטים:
התקשרו: 03-686-8831

רשלנות רפואית בלידהרשלנות רפואית בלידה עלולה להקים עילה להגשת תביעה נגד הרופא והמוסד הרפואי בו הלידה התרחשה. בעקבות רשלנות במהלך לידה עלולים להיגרם נזקים הן ליולדת והן לרך הנולד. להבדיל מתביעות בגין רשלנות רפואית שהתרחשה במהלך ההיריון, תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, מתמקדת בהליך הלידה ובאופן בו נתקבלו החלטות על ידי הרופא המיילד והצוות הרפואי במהלך הלידה. כמו כן, רשלנות רפואית בלידה מתייחסת גם לשלב הסמוך שלאחר הלידה.   

באופן דומה לתקופת ההתיישנות במקרה של תביעות בגין רשלנות רפואית בהיריון, גם לעניין תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה, הרי שלמעשה הנפגע מרשלנות כאמור יכול להגיש תביעה עד שבע שנים מיום שמלאו לו 18 שנים, (קרי, עד הגיעו של הנפגע לגיל 25). 

במידה והוכחה רשלנות רפואית בלידה, וכתוצאה מהרשלנות הרפואית, נפגע היילוד והוא נותר עם נזקים בלתי הפיכים, כדוגמת שיתוק מוחין או נכות אחרת, הרי שסכום הפיצויים שייפסקו לטובתו יהיו גבוהים וישוקללו בתוכם פרמטרים רבים לצורך כלכלתו לאורך כל ימי חייו. כאשר אין מחלוקת לעניין קיומה של הרשלנות הרפואית, יתכן וחברות הביטוח תעדפנה לסיים את המקרה בפשרה במקום  להתמודד עם תביעה משפטית בגין רשלנות רפואית בלידה.

בדומה לתביעות בגין רשלנות רפואית, גם במקרה בו מדובר בתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, הרי שישנה חשיבות רבה לתיעוד  ולרשומות הרפואיות. מאידך, במידה וקיים חוסר של תיעוד כזה או אחר, אין פירושו של דבר שהתביעה אבודה. בית המשפט מודע לכך שלעתים, דווקא בהיבט זה, רוב המסמכים והתיעוד נמצאים בידי הצד שכנגד ולא בהכרח בידי התובע. לפיכך, בנסיבות מסוימות, במידה וישנו חוסר ברשומות רפואיות, יתכן ויועבר הנטל להוכחת התביעה לצד שכנגד.    
בין המקרים בהם הוגשה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, ניתן למצוא את המקרים הבאים:

הוצאת השיליה באופן רשלני – 

מי מכם שעבר תהליך של לידה או נכח בה, בוודאי שמע את הצוות הרפואי אומר לא אחת, שמבחינתו הלידה מסתיימת לא עם הוצאת התינוק, אלא עם הוצאת השיליה. רק לאחר שהשיליה יוצאת, מרשה לעצמו הצוות הרפואי בחדר הלידה לומר את המילים: "מזל טוב". ובצדק. שכן, במידה והשיליה אינה מוצאת לחלוטין מגופה של היולדת, הרי  שהדבר עלול לסכן את מצבה הבריאותי ואת חייה, ועלול להשפיע על יכולתה של האישה להרות שוב בעתיד.   

רשלנות רפואית בביצוע לידה מכשירנית –

לעתים, עולה צורך רפואי לבצע לידה מכשירנית, תוך שימוש במלקחיים או בוואקום. במידה וההליך מבוצע באופן לקוי, הרי שהיילוד עלול להינזק באופנים שונים: גלגלתו עלולה להיפגע ואף לסבול משברים, הוא עלול לפתח דימומים פנימיים במוחו. במקרים  מסוימים, הוא עלול לסבול כתוצאה מכך מפיגור שכלי ושיתוק מוחין. לידה מכשירנית המבוצעת באופן רשלני, עלולה להותיר גם את היולדת עם נזקים גופניים כדוגמת קרע בנרתיק או בצוואר הרחם ופגיעה בצוואר האגן.  

רשלנות רפואית בעיכוב או בזירוז לידה-

ישנם מצבים בהם עולה הצורך להשפיע באופן רפואי על מועד הלידה ולא ממתינים שהטבע יעשה את שלו, בין אם בגין סיבות הקשורות למצב בריאותה של  האם ובין אם בגין סיבות הנעוצות במצבו הבריאותי של העובר, לזרז את הלידה או לעכבה. עם זאת, את שני התהליכים הללו צריך לעשות בתנאים מסוימים, תוך שימוש בחומרים  מסוימים במינונים המתאימים והכל תוך השגחה צמודה על האם והעובר. במידה ולא היה  צורך בעיכוב או בזירוז, או שהעיכוב או הזירוז בוצעו באופן לקוי, הרי שהדבר עלול להקים עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה.
אי נוכחותו של רופא בשלב בו נוצרו נסיבות,המצריכות את נוכחותו, ביצוע לידה מכשירנית באופן רשלני וכיוצ"ב מקרים.