לבירור פיצויים, ניתן להתקשר:
03 686 8831
לייעוץ חינם ללא התחייבות, עבור הערכת שווי תביעתך, יש למלא פרטים:
התקשרו: 03-686-8831

רשלנות רפואית בהריון - כריתת חצוצרה פיצוי בסך 206,000 ש''ח בתוספת שכ''ט עו''ד

ת"א 46621-12-11 ח' נ' הסתדרות מדיצינית הדסה

האישה, שהייתה בשבוע החמישי להריונה, הופנתה ביוני 2008 לבית החולים בעקבות כאבי בטן ודימום, לטענתה בחשד להריון מחוץ לרחם.

כעבור יומיים היא שוחררה, ובהנחיות השחרור נכתב, בין היתר, שעליה לבצע בדיקות מעקב "בטא" ואולטרה סאונד בקופת-חולים אחרי 48 שעות, כלומר ביום שישי באותו שבוע. מאוחר יותר הסתבר כי בימי שישי לא ניתנים שירותי מעבדה ואולטרה-סאונד במרפאות בירושלים.

התובעת פנתה לקופ"ח ביום שני שלאחר מכן עם תלונה על כאבי בטן ודימום, ושוב אושפזה בבית החולים. למחרת, היא קיבלה טיפול להפסקת הריון באמצעות מטוטרקסאט, ויום לאחר מכן שוחררה לביתה.  

יומיים אחרי השחרור היא אושפזה בפעם השלישית, לאחר שנצפו סימנים לקרע בחצוצרה. בניתוח דחוף, האבחנה אושרה ובוצעה כריתה של החצוצרה הימנית.

השופט הסכים שכבר בעת האשפוז הראשון מצב התובעת היה דומה לפצצה מתקתקת ולא היה מקום לקחת סיכון ולשחרר אותה לביתה.

יתרה מזאת, אם התממשות הסיכון הייתה תלויה בביצוע בדיקת האולטרסאונד, מדוע לא הוסבר לתובעת באופן חד-משמעי שחשוב מאד לבצעה בדיוק תוך 48 שעות? תהה השופט.
 
השופט הוסיף שגם לאחר שכבר בוצעה הפסקת ההיריון הצוות הרפואי לא נהג בזהירות כששחרר את התובעת מבלי לוודא שהטיפול במטוטרקסאט הצליח.

לעמדתו, הנתבעת הייתה צריכה להמשיך ולאשפז את התובעת חרף רצונה להשתחרר, או לחלופין להחתים אותה כי היא מאשרת שהשחרור על אחריותה בלבד. משלא עשתה כן – היא התרשלה.

בסיכומו של דבר, השופט קבע לתובעת 15% אחוזי נכות והעריך שנגרם לה נזק בשווי של 258,000 שקל בגין סבל ועוגמת נפש, ו-8,000 שקל על עזרה חיצונית.
עם זאת, השופט ייחס לתובעת רשלנות בשיעור של 20% בשל הפנייה המאוחרת לקופת חולים.

השופט גם החליט שלא לפסוק לתובעת פיצויים על פגיעה בכושר השתכרות, מאחר שהיא לא עבדה ולא עובדת, ולא נמצא קשר בין כריתת החצוצרה לבין אי יציאתה לשוק העבודה.

בהתאם, הדסה חויבה לשלם לתובעת כ-206,000 שקל, בתוספת שכ"ט עו"ד בשיעור של 23.6% מהפיצוי.